MAT OG LIVSSTIL
Studentmiddag til under 50-lappen!
Studentbloggen
31. januar, 2021
Du bør ikke kimse av ertesuppe før du faktisk har smakt denne! Dette er ikke bare en billig studentmiddag , den er næringsrik og veldig god på smak i tillegg!
- 300-400 gram frosne grønne erter
- 2-3 sjalottløk
- 1 fedd hvitløk
- 1 liten chili (kan sløyfes)
- 1/2 lime (kan sløyfes)
- 1 -2 buljongterninger (jeg bruker ofte en og en halv)
- Vann
Start med å hakke sjalottløk, hvitløk og chili. Ha litt olje eller smør i en kjele, og fres de hakkede ingrediensene til de blir blanke i kjelen. Ha i de frosne ertene, og la de frese et par minutter sammen med løken og chilien. Hell så over vann. Tenk deg at vannet akkurat skal dekke ertene. Ha i buljong, litt salt og pepper og la suppen småkoke i ca 10 minutter til ertene er møre.
Deretter kjører du suppen jevn med en stavmikser eller blender. Når suppen har fått en fin og myk konsistens, skvis en halv lime opp i suppen og rør inn.
Serveres med brød!
PS: Har du rømme eller creme fraiche stående, kan du røre inn en spiseskje i suppa før servering. Gir en god og fyldig smak! Er du så heldig at du har litt bacon eller spekeskinke liggende i kjøleskapet også, stek opp og dryss over suppen.
Voilà, middag for under 50-lappen!
Håper det smaker 🙂
Lyst å vite om konkurranser, utdeling, rabatter, tilbud og tips før alle andre?